S cieľom uľahčiť užívateľom používanie našich webových stránok využívame cookies. Používaním našich webových stránok súhlasíte s použitím súborov cookies.
Máte otázku?  0908 238 059 (Po-Pia 8:30-16:30)
sk cz hu

Jednodielny alebo viacdielny obraz

09.11.2016

Jednodielny alebo viacdielny obraz

Radi by ste vhodne dekorovali svoj príbytok a už viete aj aký motív a farby by ste vybrali, avšak vŕta vám v hlave, prečo sú niektoré obrazy zložené z viacerých častí a niektoré sú v jednom celku? Aký obraz si vybrať z hľadiska rozmeru a vyhotovenia? Odpovede sa vám pokúsime priniesť v nasledujúcich riadkoch...

Radi by ste vhodne dekorovali svoj príbytok a už viete aj aký motív a farby by ste vybrali, avšak vŕta vám v hlave, prečo sú niektoré obrazy zložené z viacerých častí a niektoré sú v jednom celku? Aký obraz si vybrať z hľadiska rozmeru a vyhotovenia? Odpovede sa vám pokúsime priniesť v nasledujúcich riadkoch.

Spravidla si do väčšieho priestoru, resp. na väčšiu plochu vyberajte obrazy vo väčšom formáte, a na menšiu plochu v menšom. Obraz – ak má spĺňať svoju dekoratívnu funkciu správne – musí byť vhodný do priestoru nielen tematicky a farebne, ale aj rozmerovo. Ak by ste napríklad na stenu, pri ktorej sa nachádza mnoho nábytku a nezostáva dostatočný priestor pre ďalšie dekorovanie zavesili obraz, ktorý tam ledva zmestíte, priestor bude pôsobiť preplnene a krása samotného diela nevynikne. Dbajte preto vždy na rovnováhu v priestore.

 

Viacdielne tlačené obrazy na plátne

 

Nahá stena (bez nábytku, resp. s minimom nábytku – napríklad iba so sedačkou) znesie umelecké dielo veľkých rozmerov, či už v celku alebo viacdielne obrazy na stenu. Naopak – ak chcete vniesť určitú atmosféru do priestoru, ktorý je už viacmenej zaplnený rôznymi objektmi, vyberajte buď atypické tvary obrazov (dlhý a úzky, resp. tri malé štvorce pod sebou) alebo sústavu roztrúsených menších obrazov a podobne.

Ak máte dostatočne veľkú plochu, ktorú chcete oživiť a neviete sa rozhodnúť medzi veľkoformátovým jednodielnym obrazom alebo veľkoformátovým obrazom zloženým v viacerých častí, skúste si predstaviť akým spôsobom priestor daný objekt doplní. Spravidla platí, že pokiaľ sú farby na obraze kontrastné k stene vo väčšinovej časti (najmä pozadie obrazu), je vhodné vybrať viacdielny obraz, napr. trojdielny obraz na stenu. Ak farby na obraze korešpondujú s farbou steny alebo s nábytkom či doplnkami (sú komplementárne), pokojne vyberte veľkoformátový jednodielny obraz so zaujímavým výrazným ústredným motívom.

 

Jednodielne tlačené obrazy na plátne

 

Taktiež platí, že obrazy, ktoré sa zakladajú na zobrazení panorámy (mestá, prírodné scenérie a podobne), skvele vyniknú vo viacdielnom prevedení, pričom každý diel môže mať iné rozmery a obrazy, ktoré sa zameriavajú na jeden ústredný motív (1 výrazná kvetina, portrét, alebo objekt, ktorý by predelením zostal proporčne deformovaný) je lepšie vyobraziť v jednodielnom prevedení.

 

Vytvorené systémom www.premium-wask.cz

NWM1MzU